
Zoran Pusić
Foto: D. Kovačević
U ljeto 2017., na inicijativu tadašnje američke veleposlanice, organizirana je potraga za ostacima aviona i odavanje počasti američkoj posadi bombardera B-24 koji se 1944. srušio kod Visa. Toj komemoraciji prisustvovali su i hrvatski ministri obrane i branitelja g. Krstičević i g. Medved.
Jučer, 19. lipnja 2018., na Visu je, na inicijativu američkog veleposlanika, održana komemoracija za poginule američke i britanske vojnike koji su krajem Drugog svjetskog rata bili stacionirani na tom otoku.
Na komemoraciji je, uz američkog i britanskog veleposlanika, bio i ministar obrane RH g. Krstičević koji je tom prilikom rekao: ”Ovakav način sjećanja na ratne žrtve može poslužiti kao primjer drugim zemljama i nama samima kako odavati počast ratnim herojima čak i nakon 74 godine”.
Da hrvatski političari koji su trenutačno na vlasti ne prešućuju, ne odriču se i ne falsificiraju udio vlastitog naroda u antifašističkoj borbi, na koji se i te kako može biti ponosan, komemoracija na Visu bila bi tek normalni akt sjećanja na zajedništvo u pravednoj borbi od prije 74 godine
Dva dana prije toga obilježena je 75. godišnjica Bitke na Sutjesci, najveće bitke koja se u Drugom svjetskom ratu odigrala unutar okupirane Europe i u kojoj je, na primjer, samo iz Splita ili samo iz Šibenika poginulo više partizana, dakle savezničkih vojnika, nego svih Amerikanaca i Britanaca stradalih na ovim prostorima u tom svjetskom ratu.
Na obilježavanju te godišnjice nije službeno, ispred Vlade ili Sabora RH, bio nitko, a na izričit prijedlog saborskog zastupnika Ranka Ostojića da Sabor za tu godišnjicu pošalje delegaciju na Tjentište, bilo nikoga; odgovoreno je da se to Hrvatskog sabora ne tiče jer se sve dogodilo u danas drugoj državi (BiH).
Američki i britanski veleposlanik istaknuli su da je odavanje počasti savezničkim vojnicima palim u Drugom svjetskom ratu ujedno zastupanje vrijednosti kao što su sloboda i demokracija za koje su se saveznici borili.
Bez obzira koliko daleko od Sjedinjenih Država ili Velike Britanije se to dogodilo.
Američki i britanski veleposlanik istaknuli su da je odavanje počasti savezničkim vojnicima palim u Drugom svjetskom ratu ujedno zastupanje vrijednosti kao što su sloboda i demokracija za koje su se saveznici borili
Konačno, ni sam Sabor ne drži se ”k’o pijan plota” svojih izrečenih načela i razloga; u Bleiburg, koji također nije baš u Hrvatskoj, poslao je delegaciju na čelu s predsjednikom Sabora.
Na komemoraciju, kao što piše na spomeniku na bleiburškom polju, ”hrvatskoj vojsci“, a zapravo kvislinškoj ustaškoj vojsci koja je četiri godine bila jedna od najvjernijih saveznica nacističke Njemačke.
Da hrvatski političari koji su trenutačno na vlasti ne prešućuju, ne odriču se i ne falsificiraju udio vlastitog naroda u antifašističkoj borbi, na koji se i te kako može biti ponosan, komemoracija na Visu bila bi tek normalni akt sjećanja na zajedništvo u pravednoj borbi od prije 74 godine.
Ovako sve djeluje licemjerno i poltronski. Ili: ”Ovakav način sjećanja može poslužiti i kao primjer nama samima”.
Još tekstova ovog autora:
- Otrovni govor mržnje na tragu notornih nacističkih izjava
- Noć kad se nacistička mržnja počela pretvarati u opsesiju
- Žene moraju sačuvati kontrolu nad vlastitim tijelom
- Krik slobode
- Milanovićeva izjava o obitelji Zec je sramotna
- Pitanje Milanoviću “o tome”
- Zov na ubijanje i klanje je kronična bolest hrvatskog društva
- Zaustavimo relativizaciju ustaških ”cvjetova zla”
- Mirko Graorac žrtva montiranog procesa poput Dreyfusa
- Antifašizam je vjekovna borba za bolje i pravednije društvo
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.