
Papa Franjo i patrijarh Bartolomej
Na međureligijskoj mirovnoj molitvi u crkvi Sv. Marije u rimskoj četvrti Aracoeli u Rimu u organizaciji Zajednice sv. Egidija u utorak 20. listopada u izravnom prijenosu na portalu Vatican News, papa Franjo pozvao je na jačanje jedinstva i bratstva.
Nedostatak ljubavi dublji je razlog naših osobnih, socijalnih, međunarodnih i ekoloških problema. Lakše je kritizirati, pričati protiv drugoga, pronalaziti loše strane kod bližnjega umjesto kod sebe i konačno, za sve okriviti slabije i odbačene, upozorio je Papa.
Međureligijski molitveni susret u Rimu prvi je javni skup na kojem Papa sudjeluje izvan Vatikana od početka lockdowna. Kao i on, svi su sudionici nosili maske. Fizički se okupilo oko 600 sudionika, dok su tisuće diljem svijeta pratile izravni prijenos Vatican Newsa.
U mirovnoj molitvi sudjelovali su i počasni poglavar svjetskoga pravoslavlja carigradski patrijarh Bartolomej I., predsjednik Vijeća Evangeličke Crkve u Njemačkoj (EKD) Heinrich Bedford–Strohm, francuski nadrabin Haim Korsia, predstavnik Sikha, Hindusa i budist, dok anglikanski primas canterburyjski nadbiskup Justin Welby zbog ograničenja kretanja nije mogao doputovati u Rim
U mirovnoj molitvi sudjelovali su i počasni poglavar svjetskoga pravoslavlja carigradski patrijarh Bartolomej I., predsjednik Vijeća Evangeličke Crkve u Njemačkoj (EKD) Heinrich Bedford-Strohm, francuski nadrabin Haim Korsia, predstavnik Sikha, Hindusa i budist, dok anglikanski primas canterburyjski nadbiskup Justin Welby zbog ograničenja kretanja nije mogao doputovati u Rim.
Osvrnuvši se u nagovoru na geslo susreta “Nitko se ne spašava sam – Mir i bratstvo” biskup Bedford-Strohm istaknuo je da postavljanje pitanja i suosjećanje za tuđu nevolju nije katalizator grižnje savjesti već otvaranje vrata ispunjenijem životu, put k miru i bratstvu.
Ekumenski patrijarh Bartolomej podsjetio je da je mir Božji dar. Molio je Boga usliši molitve kršćana za pomirenje, zaustavljanje zla, terorizma i nasilja te ljudima poda nadu u suočavanju s pandemijom. Pročitana je, između ostalih, poruka kairskoga velikoga imama Ahmada Al-Tayyeba, a izostala je predviđena video-poruka predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen koja se trenutačno nalazi u karanteni u Bruxellesu.
Istodobno s kršćanima oko Kapitula molili su pripadnici drugih religija da bi se naposlijetku vjerski predstavnici susreli na Kapitolu. U zajedničkoj molitvi za mir u cijelom svijetu bilo je riječ o 29 konkretnih točaka, a za svaku je zapaljena svijeća. Među ostalim su molili za nadvladavanje napetosti u Bjelorusiji, mirovni sporazum u Kolumbiji i kraj narkosukoba u Meksiku, zatim za kraj sukoba na Kavkazu i nasilja u Svetoj zemlji i na Bliskom istoku, oslobađanje otetih diljem svijeta i da vladajući pronađu putove dijaloga i mira.
Minutom šutnje odana je počast žrtvama pandemije i svih ratova. Na kraju susreta potpisan je zajednički mirovni apela koji će predstavnici religija predati političarima i diplomatima, među njima nazočnom talijanskom predsjedniku Sergiju Mattarelli.
(IKA/Vatican news)
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.
Još tekstova ovog autora:
- Pomozimo žrtvama potresa u Petrinji! Ovdje saznajte kako
- Daytonski je sporazum ozbiljna prepreka razvoju BiH
- Crkva preporučuje Pfizerovo cjepivo protiv SARS-CoV-2
- Kreću kazne za kršenje mjera, tko treba nositi maske?
- Biskupi BiH: Poradite odlučnije na uspostavi pravednog mira
- Porfirije: Irinej je služio jednostavno, s ljubavlju
- Protiv kršćana u Europi u 2019. gotovo 600 zločina iz mržnje
- Biskupi čestitali Bidenu: katolici moraju biti mirotvorci
- Pupovac: Neka se Ustavni sud izjasni oko Penavina zaključka
- Đakon Petar Kozakijević: odričemo li se svoga egoizma?
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.