
Papa Franjo
Obrazovanje je prvotna zadaća Crkve, rekao je papa Franjo primivši 7. prosinca u audijenciju voditelje katoličkih nevladinih organizacija.
Papa ih je ohrabrio da prihvate, i u svoje projekte uključe, najranjivije kako bi svijet učinili zajedničkim domom. Citirajući pastoralnu konstituciju o Crkvi u suvremenom svijetu ”Gaudium et Spes”, Papa je, osim toga, podsjetio da različite međunarodne katoličke organizacije mogu na mnogo načina služiti izgradnji zajednice naroda koji će živjeti u miru i bratstvu. Zato je potrebno odgovarajućim potporama, te kroz prikladnu koordinaciju snaga ojačati i povećati broj dobro obrazovanih suradnika.
Odgovarajuće obrazovanje i odgoj kao dimenzija koja povezuje probleme društveno–političkog života, danas je prvotna obaveza Crkve. Zbog toga sam poslao opći apel za obnovu globalnog sporazuma o obrazovanju kako bi odgojio za mir i pravdu
Dvije su stvari potrebne za dosljedno svjedočanstvo o životu – rekao je Papa i istaknuo – Prva je velika vjera i povjerenje u prepoznavanje samih sebe kao sredstava Božjeg djelovanja u svijetu. ”Naša učinkovitost nije na prvom mjestu. Potrebno je također imati odgovarajuću stručnu pripremu za znanstveno i humanističko područje kako bismo znali prikazati iz kršćanske perspektive. U tom smislu socijalni nauk Crkve nudi okvir crkvenih načela pogodnih za bolje služenje čovječanstvu.
Preporučujem vam da ga dobro upoznate i proučite kako biste ga mogli primijeniti u svojim projektima”, rekao je papa Franjo i napomenuo: ”Odgovarajuće obrazovanje i odgoj kao dimenzija koja povezuje probleme društveno-političkog života, danas je prvotna obaveza Crkve. Zbog toga sam poslao opći apel za obnovu globalnog sporazuma o obrazovanju kako bi odgojio za mir i pravdu, prihvat među narodima i univerzalnu solidarnost, kao i osjetljivost za brigu za zajednički dom, u skladu s enciklikom Laudato si’. Osim toga, ohrabrujem vas da još više povećate svoju stručnost i crkveni identitet”.
Obrazovanje je prvotna zadaća Crkve, rekao je papa Franjo primivši 7. prosinca u audijenciju voditelje katoličkih nevladinih organizacija
Papa je potom podsjetio da su prirodna bogatstva važna i potrebna, ”no može se dogoditi da su ponekad nedovoljna za postizanje predloženih ciljeva. Pa i kada su prirodna bogatstva obilna, ne postižu postavljene ciljeve” – rekao je Papa i upozorio: ”Ne smijemo se obeshrabriti. Treba misliti na to da je Crkva uvijek činila velika djela skromnim sredstvima. Sigurno, treba ih pribaviti i do kraja iskoristiti vlastite talente, pokazujući time da svaka sposobnost dolazi od Boga, da nije naša. U Bogu je ukorijenjeno bogatstvo.
Moguće je uzajamno dijeliti pothvate i raditi u skupini. Iskustvo vjere i svijest da smo nositelji Gospodinove milosti, kažu nam da je to moguće. Suradnja u zajedničkim projektima daje da još više zasja vrijednost određenog djela, jer se očituje nešto što je prirodno Crkvi i njezinom zajedništvu, hodajući zajedno u istom poslanju, u službi zajedničkog dobra kroz suodgovornost i doprinos svih”, zaključio je papa Franjo.
(IKA)
UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.
Još tekstova ovog autora:
- Zajednička izraelsko-palestinska izjava za mir
- Hrabar, prodoran, portal koji se ne obazire na tabue i toteme
- Logoraško ”rješenje” pitanja migracija?
- Izvan stroja – Nacionalno, građansko i druge opsjene
- Ojačati sustav etičke (akademske) odgovornosti
- Fundamentalizam i ideološko forsiranje kompromitiraju mir
- Istina je da naš pun identitet tek treba biti otkriven
- Pomirenje, suradnja, suživot i mir su moralni imperativ
- Kirilo je novi administrator Eparhije zagrebačko-ljubljanske
- Đuro Hranić nije iskazao preporučenu empatiju prema žrtvama
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.