
Željka Markić
Nakon što je u ožujku Ustavni sud zbog formalnih razloga ukino Zakon o pravobranitelju za djecu, ovih je dana krenulo javno savjetovanje o prijedlogu novog Zakona kako bi on bio donesen do 1. kolovoza kada prestaje važiti aktualni propis. Na web platformi e-Savjetovanje sa svojim kritikama i prijedlozima do sada se u raspravu uključila samo jedna organizacija, ali ona najmotiviranija – ”U ime obitelji” Željke Markić.
Suprotno svojem deklariranom poslanju i ocjeni da su u Hrvatskoj najugroženije žene i obitelji s djecom, u udruzi ”U ime obitelji” sada traže ukidanje upravo institucija specijaliziranih za zaštitu tih ranjivih skupina.
U komentaru na novi prijedlog zakona, ”U ime obitelji” se založilo za hitno razrješenje pravobraniteljice za djecu Ivane Milas Klarić te za ukidanje njezinog pravobraniteljstva, kao i institucije pravobraniteljstva za ravnopravnost spolova i onog za osobe s invaliditetom.
Prijedlog ”obiteljaša” suprotan je intenciji Ustavnog suda u kojem ističu da su institucije pravobranitelja za djecu, pa time i ostala dva pravobraniteljstva, ravnopravna s pučkim pravobraniteljem, a ne njemu podređena. Da su jednako samostalna i neovisna u svojem radu te da posebna pravobraniteljstva ne mogu doći u pitanje
Aktivisti Željke Markić podsjećaju da Sabor lani nije prihvatio godišnji izvještaj Milas Klarić te da je to – po još važećem zakonu – razlog za njezino razrješenje. Kritiziraju Sabor i Vladu što to nisu učinili te ih prozivaju za ”urušavanje vladavine prava i stvaranje nepovjerenja građana u državne institucije”.
Predlažu zakonska rješenja koja bi ubuduće ”onemogućila nestručnost, zloupotrebu ovlasti i sukob interesa” što je sve, po tvrdnjama ”obiteljaša”, obilježilo dosadašnji mandat Ivane Milas Klarić.
Najviše ih brine navodna nedovoljna kontrola njezinog rada, ali i nadzor nad radom ostala dva pravobraniteljstva, za ravnopravnost spolova i osobe s invalditetom.
Stoga predlažu da se umjesto novog Zakona o pravobranitelju za djecu izmjeni Zakon o pučkom pravobranitelju, da se sva tri specijalizirana pravobraniteljstva stave pod kapu i kontrolu pučkog pravobranitelja, kao njegovi zamjenici.
Prijedlog ”obiteljaša” suprotan je intenciji Ustavnog suda u kojem ističu da su institucije pravobranitelja za djecu, pa time i ostala dva pravobraniteljstva, ravnopravna s pučkim pravobraniteljem, a ne njemu podređena. Da su jednako samostalna i neovisna u svojem radu te da posebna pravobraniteljstva ne mogu doći u pitanje.
Kao što se moglo i očekivati, dovoljan je bio samo poticaj ili dva da udruga ”U ime obitelji” obnovi svoju inicijativu ukidanja specijaliziranih institucija za zaštitu ljudskih prava
Inicijativa za spajanjem pravobraniteljstava nije nova. Vlada Jadranke Kosor išla je s takvim prijedlogom 2011. godine kada je u tadašnji Zakon o pučkom pravobranitelju predvidjela spajanja institucija, ali je taj zakon godinu kasnije – također zbog proceduralnih razloga – pao na Ustavnom sudu i nikada nije stupio na snagu.
U međuvremenu, promijenila se vlast, došla je Vlada Zorana Milanovića, bilo je velikih pritisaka javnosti i u novom Zakonu o pučkom pravobranitelju izbačena je odredba o spajanju insituticija.
Protiv utapanja pravobraniteljstava ustale su tada mnoge nevladine organizacije smatrajući da se time pitanje prava žena, djece i osoba s invaliditetom marginalizira, da bi bile neodovoljno zaštićene osobe koje trpe diskriminaciju zbog seksulane orijentacije, a da bi i zlostavljanje djece bilo minorizirano.
o novom Zakonu o pravobranitelju za djecu traje do 2. lipnja.
(Prenosimo s portala Forum.tm).
Još tekstova ovog autora:
- Ilčićeva ostavština: Gumicom i pincetom na ljudska prava
- Ruka Židovu s figom u džepu
- Građani drugog reda
- Pjena od sapunice
- Šeprtljavi Milanović
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.